Publicerad: 2026-08-31
Träffa oss på Ögats Dag i Västerås den 15 oktober
Upptäck ny teknik, smarta hjälpmedel och möjligheter för en mer tillgänglig vardag.
Den 15 oktober är det dags för Ögats Dag i Västerås, en inspirerande mötesplats för personer med synnedsättning, anhöriga, professionella och alla som vill veta mer om dagens och morgondagens synhjälpmedel. Evenemanget äger rum på Kopparlundsgymnasiet mellan kl. 13.00 och 18.00.
På plats får du möjlighet att träffa branschaktörer, upptäcka innovativa hjälpmedel och ta del av kunskap som kan göra vardagen enklare, tryggare och mer självständig. Det blir en eftermiddag fylld av inspiration, produktdemonstrationer och värdefulla möten med människor som delar ett gemensamt intresse för synhälsa och tillgänglighet.
Iris Hjälpmedel finns självklart på plats och ser fram emot att träffa både nya och befintliga kunder. Kom gärna förbi vår monter för att se våra senaste lösningar, ställa frågor och få personlig rådgivning.
Datum: 15 oktober 2026
Tid: 13.00-18.00
Plats: Kopparlundsgymnasiet, Sintervägen 6, Västerås
Varmt välkommen till en dag där fokus ligger på möjligheter, innovation och ökad livskvalitet!
